Vyšebrodsko

Sáhněte si pro zážitky až na samý jih! ...

Navštivte nejjižnější část Čech a vychutnejte si dary, které Vyšebrodsko dostalo do vínku: šumění lesů a stříbrně pěnivé Vltavy – bizarní formace z tvrdé žuly – majestátní historické stavby pánů z Růže – sousedství s Horními Rakousy – vodní nádrže Lipno I + II – tradiční pohostinnost.

Srdce Vyšebrodska tluče ve městě Vyšší Brod a jeho starobylém klášteře, v němž cisterciáčtí mniši uchovávají i legendární Závišův kříž. Pod hrází přehradní nádrže Lipno II. spouštějí na vodu loďky všichni, kteří se chtějí nechat houpat na vlnách Vltavy v jejím nejromantičtějším údolí. Všichni příznivci prázdnin a dovolených ovšem zažijí nezapomenutelné a vyberou si z bohaté nabídky volnočasových aktivit na celém území Přírodního parku Vyšebrodsko. Nejen Vyšší Brod, ale také další obce tohoto malebného mikroregionu, sdružené v dobrovolném svazku, mají své kouzlo:

 

Horní Dvořiště leží na prahu Přírodního parku Vyšebrodsko. Dominantou obce je farní kostel sv. Archanděla Michaela, k němuž Vás zavedou turistické trasy i cyklostezky. Z Horního Rakouska se sem dostanete přes hraniční přechod Český Heršlák / Deutsch Hörschlag a doprava je možná i železnicí.

 

Loučovice se od 19. století mohou pyšnit slavnou industriální minulostí. Firmu „Vltavský mlýn“ vybudoval Evžen Porák a jeho rodina. Závody na výrobu papíru a celulózy patřily v meziválečném Československu k největším svého druhu. Dřívější slávu fabriky dodnes připomínají její historické, honosné stavby s typickým zdivem odhalených kamenných kvádrů. Ze středověkých památek je třeba zmínit kapli sv. Prokopa a kostel sv. Oldřicha. Často výjimečné jsou přírodní krásy správního území Loučovic. Nádherné cyklotrasy Vás zavedou například k rašeliništi Kapličky. Balvanité vltavské koryto mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi zvané Čertovy proudy zase vytváří jednu z nejobtížnějších vodáckých tratí světa. Českou a rakouskou stranu v loučovické oblasti propojuje cyklisticko-turistický hraniční přechod Mnichovice / Dürnau.      

 

Do Malšína se musí vydat všichni, kteří mají rádi mystiku! Jen kousek za obcí se totiž tyčí Malšínský kámen s mariánskou kapličkou Turmberg. Tato lokalita patří k nejvydatnějším silovým místům jižních Čech. Kdo po zdolání stoupání do Malšína usedne na lavičku vedle kapličky, ten bude odměněn nádherným výhledem do kraje, který se odtud otevírá až po hřebeny rakouských Alp.    

 

Přední Výtoň se líbezně snoubí s „Jihočeským mořem“ – Lipenskou přehradou na jejím pravém břehu, kde se písčitá pláž pozvolna svažuje pod vodní hladinu. V těchto končinách na sebe Šumava začíná brát podobu hlubokých modravých hvozdů, vzdálených komerčně rušnému dění protější strany jezera. Nedaleko obce se nachází Vítkův Hrádek, opěvovaný šumavskými básníky. Z věže nejvýše položeného hradu České republiky (1053 m n.m.) budete mít okolní krajinu jako na dlani a dohlédnete až k trojmezí Čech, Rakous a Bavor. Z Přední Výtoně se do Horního Rakouska dostanete přes hraniční přechod Spáleniště / Guglwald.

 

Rožmberk nad Vltavou  je unikátní historické kompozitum na vltavském meandru, sestávající z půvabného městečka s kostelem sv. Mikuláše a stejnojmenného hradu, který je kolébkou nejvýznamnějšího šlechtického rodu Českého království – pánů z Rožmberka. Návštěva Rožmberka se vyplatí vodákům i milovníkům památek a přírody.

 

Sousedé Vyšebrodska

     Už dávno neplatí, že by byla nejjižnější oblast Čech periférií, kterou svírá „železná opona“. Vyšebrodsko se právě naopak stává jedním z ústředních evropských regionů, kde se nabízí možnost poznávat krajinu a kulturu po obou stranách staré zemské hranice. Jen nedaleko Vyššího Brodu se nacházejí hned dva hraniční přechody: Studánky / Weigetschlag a Radvanov / Rading (druhý v pořadí jen pro turisty a cyklisty). Horní Rakousko vítá své hosty stejně srdečně jako oblast jižní Čechy. Prvním sousedem Vyšebrodska na rakouské straně je sdružení obcí Sterngartl, jehož centrem je lázeňské městečko Bad Leonfelden.

Na severu se k Vyšebrodsku přidružuje okolí Českého Krumlova, památky světového kulturního dědictví UNESCO.

Dále na východ od Vyšebrodského průsmyku, který od nepaměti spojoval Čechy s Podunajím, se rozkládá téměř nedotčený kraj Novohradských hor.   

Pulzující svět cestovního ruchu a strukturované nabídky letních i zimních sportů pro malé i velké turisty včetně adrenalinových zážitků naleznete v bezprostředním sousedství Vyšebrodska na Lipně. O kompletní nabídce regionu Vás informuje Destinační management Lipensko, o.p.s.    

      

Navštivte nejjižnější část Čech a otočte klíčem východní brány Šumavy!

Vyšebrodsko