Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Herbertov


Místní část Vyššího Brodu


Herbertov je malá osada, část města Vyšší Brod. Nachází se asi 3 km na východ od Vyššího Brodu.

  • Rok připojení: 1960
  • Počet domů: 7
  • Počet obyvatel: 9
  • Nadmořská výška: 600 m n. m.
  • Pošta: 382 73 Vyšší Brod

Krátce k historii a současnosti

Herbertovem prochází železniční trať Rybník - Lipno nad Vltavou. Nalézá se zde kaple s malou věžičkou u bývalé požární nádrže nahoře ve stráni u statků, starý most se sochou sv. Jana Nepomuckého (stojící poblíž u silnice na Lipno) přes Větší Vltavici, železniční zastávka a kdysi vyšebrodskému cisterciánskému klášteru patřící Horní Mlýn, zrekonstruovaný na Učební středisko fakulty strojní ČVUT v Praze. Do Vltavy se zde vlévá potok Větší Vltavice, protékající údolím nedaleko Horního Dvořiště se skautskou osadou až z Rakouska. Část ostrova, tvořeného Větší Vltavicí, Vltavou a náhonem na turbínu, na němž se areál Horního Mlýna nalézá, je pokryta celou řadou hřišť a dalších sportovních zařízení, mlýnem a jeho nádvořím přestavěným na hotel s konferenčním sálem, stravovacím zařízením a devíti dřevěnými sruby s příslušenstvím. Součástí je i malá loděnice na konci ostrova proti toku Vltavy. Areál má již více než dvacet let malou solární elektrárnu, hydroelektrárnu a tepelné čerpadlo.

Herbertovský kamenný jez má propust pro vodáky i je možné ho snadno přenášet. Za normální vody není příliš složitý,[1] za velké vody se stává smrtelně nebezpečným i pro rafty. Např. v červnu 2013 (za průtoku 130 kubíků za vteřinu, tj. třináctisobku normálního stavu) se do jeho válce chytil raft s pěti přiopilými vodáky, z nichž se dva utopili.

Další malá kaplička, stojící ještě v roce 1968 u přejezdu přes železniční trať zanikla v průběhu normalizace, kdy ve stráni naproti bylo zřízeno pozorovací, hlídací a monitorovací stanoviště pohraniční stráže. Další pozorovatelna byla zřízena na blízké Herbertovské křižovatce s odbočkou k hradu Rožmberk za nedalekým rožmberským nádražím. Zachována je však kamenná mohyla v lese nad herbertovskými statky.


Rekreační středisko ČVÚT Herbertov