Návštěva dr. Pühringera

Autor: | Datum: 2.2.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 3043x

Vyšebrodský klášter navštívil hejtman Horního Rakouska, dr. Josef Pühringer

Návštěva dr. Pühringera

Dne 31. října 2016 přijel do vyšebrodského kláštera na soukromou návštěvu dr. Josef Pühringer, který zastává úřad zemského hejtmana Horního Rakouska nepřetržitě od roku 1995. Osud cisterciáckého opatství na Vltavě v českém sousedství mu ležel vždy na srdci, protože jeho kulturní odkaz považuje za významný nejenom pro náš jihočeský, ale též pro rakouský příhraniční region. Obnovu kláštera podporoval dr. Pühringer také prostřednictvím „Sdružení na podporu cisterciáckého kláštera Vyšší Brod“, které vzniklo v roce 2002.

Administrátor opatství P. Justin Jan Berka seznámil hornorakouského hejtmana s aktuálními projekty, kromě jiného také s instalací fotografií v Gotickém sklepení, které zachycují obrazový cyklus Mistra vyšebrodského. Starosta města ing. Milan Zálešák navázal s hejtmanem užší vztahy již v době přípravy Zemské výstavy 2013. Na tomto místě se sluší připomenout, že rakouské Sdružení v roce 2016 svou činnost ukončilo. Pod vedením prezidenta Petera Ackerlauera a jednatele dr. Klause Zerbse ve spolupráci s klášterem iniciovalo a realizovalo celou řadu renovačních opatření, která v klášteře slouží veřejnosti. Namátkou můžeme připomenout například vydláždění prostranství před klášterním kostelem, podíl na opravě Návštěvnického centra, nádvoří i příjezdové cesty před Rožmberskou bránou, obnovu kašny či fresky na budově dnešní vrátnice, zřízení Galerie gotického umění nebo vybudování malé vodní elektrárny.

Akce s článkem
Podobné články