Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

1. ročník participativního rozpočtu města

Autor: Jan Straka, místostarosta | Datum: 13.1.2021 - 00:00 | Zhlédnuto: 965x

Rozhodněte sami o tom, kam půjdou peníze z rozpočtu. Můžete navrhovat projekty a následně o nich budou hlasovat všichni občané. Nyní probíhá hlasování o samotném názvu participativního rozpočtu. Zapojte se! O názvu můžete hlasovat až do neděle 31. ledna.


1. ročník participativního rozpočtu města

Čtyřista tisích na projekty navržené samotnými občany

Do letošního rozpočtu zastupitelstvo schválilo 400 000 Kč, které budou sloužit pro potřeby takzvaného participativního rozpočtu. V jeho rámci budou moci občané Vyššího Brodu navrhovat vlastní projekty, mohou to být investiční akce nebo např. veřejné kulturní nebo společenské akce.

Co je participativní rozpočet?

Participativní rozpočet je jednou z možností jak mezi městem a jeho občany vytvořit partnerský vztah, založený na otevřenosti a transparentním přístupu k řešení nedostatků anebo chybějících projektů ve městě. Chceme, aby se občanům města žilo co možná nejlépe a nikdo jiný než právě Vy, nám nedokáže lépe říct, co v našem městě schází anebo naopak, co nám tu přebývá. Záleží nám na Vašich potřebách a uvědomujeme si, že je stále co ve městě zlepšovat. Věříme, že pro obyvatele našeho města je Vyšák srdeční záležitostí, stejně tak jako pro nás. Kdokoliv z Vás se může podílet na zlepšení města a jeho veřejného prostoru. Stačí poslat svůj návrh/nápad na jeho zlepšení  a následně návrh podpořit hlasováním. Tímto způsobem lze město zlepšit a zároveň upozornit na místa, která si zaslouží pozornost či nové využití.

Hlasujte o názvu participativního rozpočtu

V této chvílí  až do 31. ledna 2021 probíhá hlasování o samotném názvu participatviního rozpočtu. Chceme využít participativního principu už od samotného začátku, proto jste to vy, občané, kdo si název vybere. 

Hlasovat můžete na tomto odkazu: https://www.mobilnirozhlas.cz/app/anketa/2vPC4xRg
(stačí zadat své telefonní číslo pro zajištění jedinečnosti Vašeho hlasu a obržíte kód, který zadáte do formuláře a už budete moci hlasovat. Máte k dispozici 3 kladné hlasy a 1 záporný)

Jak bude následně vše probíhat?

Participativní rozpočet ve výši 400 000 Kč včetně DPH slouží k realizaci investičních i neinvestičních nápadů a projektů, které dokáží náš veřejný prostor oživit, doplnit anebo ho využít k novým, užitečnějším potřebám.  Příkladem může být dětské hřiště doplněné o veřejnou toaletu, vodní prvek, výsadba stromů anebo jiné oživení místa, kde rádi trávíme volný čas, sportujeme, sdružujeme se. V neposlední řadě se participativní rozpočet stane databází námětů a potřeb pro budoucí zlepšení našeho města. Návrhy budou moci podávat všichni občané města starší 15 let a na celém území města, tzn. i v místních částech. Snažíme se, aby vše pro Vás bylo maximálně jednoduché, a proto veškeré informace budou soustředěny na zvláštních webových stránkách, které budou spuštěny po vybrání názvu rozpočtu. Prostřednictvím tohoto webu jednoduše po odstartování sběru vložíte svůj nápad na zlepšení města. V případě, že nemáte přístup k internetu anebo preferujete osobní kontakt, můžete projekt/nápad předat fyzicky na městský úřad. Všechny návrhy, které od Vás obdržíme, posoudí pracovní skupina, kterou pro tento účel  město Vyšší Brod zřídí. Skupina má za úkol ověřit, zda došlé návrhy/nápady odpovídají pravidlům participativního rozpočtu. V případě, že skupina neshledá nedostatky, bude zahájeno hlasování veřejnosti. Právě Vaše hlasování tedy rozhodne o pořadí návrhů/nápadů. Podle pořadí návrhů budou vybrány návrhy, které v součtu svou finanční náročností nepřesáhnou částku 400 000 Kč včetně DPH. Tyto nápady budou následně realizovány. Náklady jednoho navrženého projektu můžou dosáhnout výše maximálně 200 000 Kč 

Podrobnější pravidla budou zveřejněna po ukončení hlasování o názvu participativního rozpočtu.

Harmonogram participativního rozpočtu

  • 13. 1. - 31. 1. 2021 - hlasování o názvu participativního rozpočtu (hlastujte zde: https://www.mobilnirozhlas.cz/app/anketa/2vPC4xRg)
  • 22. 2. – 31. 3. 2021 – start participativního rozpočtu – zahájení vkládání návrhů a jejich případných konzultací
  • 1. 4. – 16. 4. 2021 – kontrola realizovatelnosti zaslaných nápadů dle veřejných pravidel participativního rozpočtu
  • 19. 4. – 9. 5. 2021 – veřejné hlasování

V případě dotazů se obraťte na místostarostu:

Jan Straka
Tel.: 725 483 043
mistostarosta@mestovyssibrod.cz